ul.Nowa 4/4 50-082 Wrocław
801 005 185

Ile płacicie za prąd?

Ja średnio za prąd płacę 189 zł miesięcznie. To i dużo i mało, bowiem jak wynika z badań Polacy otrzymują rachunki na kwotę średnio 260 zł. A wy ile płacicie?

Średnie rachunki za prąd

260 zł miesięcznie – tyle średnio wydajemy na opłaty za prąd. Większość z nas, jak wynika z licznych badań nie jest z tego faktu zadowolonym. Uważamy, że ceny za kWh są po prostu za wysokie. 2/3 z nas nie ma pojęcia w jaki sposób jest obliczany ich rachunek za prąd czy gaz. Co więcej co drugi Polak nie ma pojęcia jakie są różnice pomiędzy dystrybutorem a sprzedawcą energii.

Zużycie prądu przez gospodarstwo domowe

Ile wynosi średnie zużycie prądu? Naturalnie ilość domowników przekłada się na zużycie energii elektrycznej. Czteroosobowe gospodarstwo domowe zużywa około 4500 kWh.  Z tego można by było wywnioskować, że dwuosobowa rodzina powinna zużyć o połowę mniej. Nic bardziej mylnego – ze statystyk wynika, że gospodarstwo dwuosobowe zużywa nawet 3100 kWh (minimalne zużycie to 1000 kWh). Jednoosobowe gospodarstwo zużywa od 800 do 1600 kWh. Z kolei trzyosobowe gospodarstwo charakteryzuje się zużyciem w przedziale 1200-3600 kWh. Średnie zużycie prądu przez rodzinę składającą się z czterech osób to 1400-4700 kWh, a z pięciu 1700 do 5500 kWh. Wpływ na zużycie ma oczywiście rodzaj i ilość urządzeń oraz ich klasa energetyczna. Nie bez znaczenia są także nawyki domowników oraz ich chęć (lub jej brak) oszczędzania energii.

Szukaj taniego prądu

Wpływ na wysokość rachunków ma także cena za 1 kWh. Można ją zmniejszyć poprzez wyszukanie tańszego sprzedawcy prądu. Jak go znaleźć? Warto skorzystać z bezpłatnego narzędzia jakim jest porównywarka cen prądu. Do porównania wystarczą takie dane jak: kod pocztowy, ilość osób składających się na gospodarstwo domowe albo roczne zużycie prądu, rodzaj taryfy energetycznej oraz nazwa aktualnego sprzedawcy. Wówczas otrzymamy najlepsze obecnie na rynku oferty, które są dostosowanie do naszych potrzeb.