ul.Nowa 4/4 50-082 Wrocław
801 005 185

Średnie zużycie prądu – kuchenka indukcyjna

Być może słyszeliście o indukcyjnej technologii gotowania, ale nie jesteście pewni, o co tak naprawdę chodzi. Zatem postaram się wyjaśnić tę kwestię, przed podaniem zagadnień dot. średniego zużycia prądu.

Co to jest gotowanie indukcyjne?

Indukcyjna płyta kuchenna jest znacznie bardziej wydajna niż zwykłe ceramiczna powierzchnia do gotowania. Pracują one przy użyciu cewki elektromagnetycznej zanurzonej pod szklaną powierzchnią. Gdy płytka jest włączona, prąd elektryczny płynie przez cewkę, która wytwarza zmieniające się pole magnetyczne. Żelazo i stal nierdzewna są słabymi przewodnikami elektryczności, więc po umieszczeniu ich w kuchence, większość energii z prądów elektromagnetycznych jest zamieniona w ciepło, które ogrzewa potrawę.

To sprawia, że ogrzewanie jest szybsze i bardziej wydajne, a ciepło wytwarzane jest jedynie między kuchenką a garnkiem lub patelnią. Po zdjęciu patelni z powierzchni, płyta stygnie szybciej. Powtórzę, ciepło jest wytwarzane tylko w dnie patelni w użyciu, płyta nie nagrzewa tam gdzie nie jest to potrzebne. Garnki wykonane z materiałów, które przewodzą prąd elektryczny, takimi jak miedź lub aluminium, nie działają na powierzchniach indukcyjnych. Aby to sprawdzić można wykonać łatwy test z magnesem – jeśli magnes się do płyty kuchenki i spróbuje podgrzać na kuchence indukcyjnej, nic z tego nie będzie.

Kuchenka indukcyjna Bosch, ma wiele możliwości, można korzystać z szybkiego, precyzyjnego i efektywnego gotowania. Użyj funkcji Powerboost aby zasilić proces gotowania i skrócić czas gotowania. Mo to jednak wady, zużycie energii jest wówczas ogromne, nawet na poziomie maksymalnym, a kuchenki mogą wykazywać moc nawet 4000 W, to więcej niż lodówka, zmywarka i pralka razem. Przy cenie prądu 0,2800 kWh jaką oferuje najtańszy sprzedawca zobacz cennik na EnergiaDirect.pl, to i tak spory wydatek.

Timer z automatycznym wyłącznikiem zainstalowany dla każdej z pięciu stref indukcyjnych jest bardzo użyteczne, gdyż zapobiega nadmiarowi pobieranej energii, gdyż wyłączy grzanie po upływie ustalonego czasu.

Podsumujmy wszystko

1. Kuchenka indukcyjna wygląda tak samo, jak kuchenka ceramiczną płytą grzejną. Powierzchnia gotowania zazwyczaj wykonana jest z twardego, odpornego na ciepło szkła ceramicznego.
2. Wewnątrz każdej strefy grzejnej, znajdują się ciasno nawinięte cewki z metalu. Po włączeniu zasilania, prąd przemienny płynie przez cewkę i tworzy niewidzialne i wysokiej częstotliwości zmienne pole magnetyczne wokół. O ile w strefie gotowania nie ma umieszczonego garnka czy innego przewodnika, ciepło nie jest produkowane: strefa gotowania pozostaje zimna. Dla płyt indukcyjnych potrzebna jest dodatkowa strefa zasilania, gdyż indukcja grzejna bardzo obciążą układ zasilania.

3. Większość z nas słyszy szum, kiedy płyta jest w użyciu, to przesuwające się siły magnetyczne.
4. Umieścić miskę w strefę gotowania pola magnetycznego wytwarzanego przez cewkę (pokazana tutaj niebieskimi liniami)
5. Pole magnetyczne indukuje pole elektryczne (prądy wirowe) wewnątrz garnka, przekształcą się w grzejnik (pokazanym na pomarańczowo).
6. Ciepło z formy przepływa bezpośrednio do jedzenia i wody do środka garnka(na drodze przewodzenia).

Zobacz cennik energii na Cena-energii.pl