ul.Nowa 4/4 50-082 Wrocław
801 005 185

Średnie zużycie prądu w kuchni

Ile prądu potrzeba do gotowania? Aby odpowiedzieć na to pytanie nie wystarczy tylko znać cenę kWh, ale trzeba też znać czas potrzebny na przygotowanie każdej potrawy. Jest to coś, czego nie można zobaczyć ani dotknąć, ale tylko zdać się na obliczenia, które nie zawsze będą dokładne.  

Gospodarstwa domowe zużywają więcej niż jedną piątą całej energii zużywanej w Polsce. Co więcej, to kuchnia jest tym pomieszczeniem w domu, który pobiera najwięcej energii. Według GUS przeciętne gospodarstwo domowe zużywa około 4000 kilowatogodzin (kWh) rocznie, a na konto kuchni, w której znajduje się lodówka, piekarnik, płyta grzewcza i zmywarka przypada ponad 30% tej kwoty.

Gotowanie z wytycznymi pomaga wydać 25% mniej na prąd

Jeśli lubisz przesiadywać w  kuchni, ale przeżywasz szok za każdym razem kiedy pochodzą rachunki za energię el., musisz zastanowić się nad tym jak to zmienić. Średnie zużycie prąd w kuchni, to tylko statystyka, twoja kuchnia może być bardziej oszczędna.

Czy pozwalasz lodówce oszronieć?

Wśród urządzeń, lodówka jest głównym “wampirem energii” z domu, pobiera do 18% zużycia energii elektrycznej. Jednak , ten wysoki odsetek poboru nie wynika z jej mocy, ale z ciągłego zaangażowania, lodówka nie ma chwili odpoczynku. Fakt, że zawsze musi być podłączona, nie oznacza, że ​​niemożliwe jest, aby zmniejszyć koszt jej pracy. Kluczem jest temperatura, którą zawsze trzeba ustawić na  odpowiedni poziom, około pięciu stopni w lodówce i około -18 w zamrażarce. Ponadto nigdy nie możemy dopuścić, aby w komorach zagościł szron.

Po pierwsze, należy unikać instalowania lodówki w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kuchenka lub miejsca, gdzie świeci ostre słońce. Brud także zmniejsza jej wydajność, nie należy dosuwać lodówki do ściany a czasem konieczne jest usunięcie kurzu z tylnej kratki, aby poprawić wentylację. Nie należy również zapominać, aby sprzątnąć wewnątrz, tylko trzy milimetry mrozu zwiększą zużycie o 30%.

Używasz dobre garnki do kuchni?

Płyta ceramiczna lub indukcyjna płyta kuchenna, wymaga garnków, rondli i patelni, które będą mieć średnicę równą lub nieznacznie większą niż w strefa gotowania. Można tym osiągnąć oszczędności rzędu 20%. Jest to również wskazane, aby używać szybkowaru: gotowanie zajmuje mniej czasu pozwala na zaoszczędzenie do 50% energii. Korzystanie z pokrywki pomaga wydać 25% mniej energii dodatkowo możesz korzystać z ciepła odpadowego z kuchenek elektrycznych wystarczy wyłączyć  pięć minut przed tym jak potrawa jest gotowa.

A może wolisz kuchenkę gazową?

Nikt nie zaprzecza, szyba ceramiczna nie jest tania, za to łatwa do czyszczenia, szybka w montażu i bezpieczniejsza niż gaz. Ale jest to również najbardziej nieefektywne gotowanie ze względu na dużą utratę ciepła resztkowego. Najlepszą opcją oszczędzania jest gaz ziemny lub butan, ceny gazu, chociaż z roku na rok wyższe, to nadal w kalkulacjach gaz wychodzi korzystniej. Jeśli kuchenka jest, gazowa należy pamiętać, aby zachować czyste palniki i usunąć wszelkie zanieczyszczenia, aby płomień palił się równomiernie. Kolor niebieski oznacza, że wszystko jest dobrze, jeśli jest żółty oznacza, że coś złego odbywa się w procesie spalania.

Płyty indukcyjne, z drugiej strony, są najlepszym wyborem jeśli chcesz gotować na energii elektrycznej. Prawdą jest, że wysokie koszty zakupu, nie sprzyjają wyborowi za to urządzenia te są bardziej wydajne, zużywają 20% mniej energii niż konwencjonalne ceramiki szklanej.

Wykorzystuje ciepło resztkowe piekarnika

Piekarnik elektryczny jest jednym z mniej wydajnych urządzeń gospodarstwa domowego, ale ma bardzo duże zużycie, ile wat ma piekarnik? Zobacz jego tabliczkę znamionową, aby się o tym dowiedzieć. W tym przypadku, chcąc poprawić jego wydajność i oszczędzać wystarczy przejść przez serię “zakazów”. Po pierwsze, nie należy się spodziewać, że możemy skręcić temperaturę, wtedy może odbić się to na potrawie. Można jedynie wykorzystać ciepło resztkowe, aby zakończyć gotowanie. Aby to zrobić pięć czy 10 minut, wyłącz wcześniej piekarnik. Po drugie, należy nie otwierać drzwiczek, za każdym razem po otwarciu drzwi wpuszczamy do środka niską temperaturę między 25 a 30 stopni. Po trzecie, zapomni o użyciu piekarnika w przypadku podgrzewania potraw lub rozmrażania żywności. Spróbuj też gotować kilka potraw jednocześnie, jeśli pozwoli na to miejsce wykorzystaj funkcję termoobiegu.

Zmywarka nie jest nieefektywna?

Czy zawsze uważałeś, że jest bardziej efektywne jest ręcznie mycie naczyń zamiast zmywarki? Nieprawda, zmywarka to oszczędność 30 litrów, ale jedynie w przypadku jeśli zmywasz naczynia pod bieżącą wodą. Inaczej wygląda kwestia energii elektrycznej, zmywarka pochłania energię, zwłaszcza w przypadku programów o wysokiej temperaturze. Istnieją również narzędzia zmniejszenie zużycia wody, a ogranicznikiem przepływu, co zmniejsza ilość cieczy w zależności od ciśnienia, układy przepływu, które umożliwiają odpływ wody bez konieczności regulacji temperatury i aeratory, mieszanie płynu z powietrzem.

Mikrofalami oznacza oszczędności w zakresie od 60% do 70% 

Kuchenka mikrofalowa jest urządzeniem rozpowszechnionym, obecna jest w 90 proc. gospodarstwach domowych. W porównaniu do tradycyjnego pieca daje oszczędność energii w zakresie od 60% do 70%.